MORAL I PRAVO U TRADICIONALNOM I SAVREMENOM DRUŠTVU

Autori

  • Здравко Јеж Универзитет Привредна академија Правни факултет за привреду и правосуђе Нови Сад
  • Иван Јоксић Универзитет Привредна академија Правни факултет за привреду и правосуђе Нови Сад

Ključne reči:

морал, право, друштво, држава, теоријска схватања, људска права

Apstrakt

Кретање човека од првобитних облика организације живота до савремено успостављеног друштвеног живота у оквиру државног поретка, на основу права, немогуће је пратити и разумети без дубљег разматрања питања настанка и развоја моралних норми. Установљење моралних норми базирано је на традиционалним вредностима које су чиниле структуру примитивних облика људске организације. При томе, неопходно је узети у обзир да овако успостављене моралне норме које, углавном, нису биле правне немају савремену физиономију и садржај. Напротив, пре бисмо могли рећи да је првобитна изградња моралног поретка у свему била одраз схватања човека као дела колективитета, односно племенске заједнице. Кретање и уобличење моралних норми неопходан је предуслов за изградњу правног поретка којима би се уредило функционисање друштвене заједнице. О томе нам сведоче први писани законици у којима су правне норме морално обојене и служе заштити класно успостављеног друштвеног поретка.

Савремено друштво почива на моралним принципима афирмисаним кроз систем успостављених људских права и инсистирање на њиховом урођеном карактеру. Правни поредак је само средство за реализацију моралног поретка који третира човека као индивидуу па тек онда као дела ширег колективитета. На линији овако успостављеног моралног поретка приступило се изградњи савременог правног поретка који првенствено штити индивидуалне, па тек онда колективне интересе. На међународном плану развија се међународни правни поредак који има наднационални садржај и карактер. Успостављају се ad hoc правосудне институције којима се пружа потпунија заштита индивидуалних и колективних права.

Полазећи од наведеног, аутори ће указати на сферу односа морала и права у традиционалном и савременом друштву. Потпуније разумевање процеса морализације права и јуридизације морала неопходно је сагледати кроз присутна теоријска схватања. У складу са планираним обимом рада, тежиште у излагању ће бити постављено на водећим теоријским схватањима која су доминирала у објашњењу настанка, развоја и међусобног односа моралних и правних норми.

##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##

Reference

Avramović, Sima (2004): Opšta pravna istorija – stari i srednji vek, Nomos, Beograd.

Anthony D. Smith (1991): National Identity, London.

Božilović, Nikola (2010): Kontekst kulture: kritika primitivnog uma, Filozofija i društvo, br. 2, Beograd.

Vuchetich,Laurenz (2007): Pravednost i pravičnost u filozofiji prava, Pravnik, br. 85, Zagreb.

Votson, Alan (2007): Pravo u knjigama, zakonu i stvarnosti: uporednopravni pogled, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, br. 2, Beograd.

Vračar, Stevan (1994): Preispitivanja pravne metodologije, Naučna knjiga, Beograd.

Day, Louis Alvin (2004): Etika u medijima-primeri i kontroverze, Medija centar, Beograd.

Dimitrijević, Vojin i sar. (1997): Ljudska prava, Beogradski centar za ljudska prava, Beograd.

Jež, Zdravko (2004): Principi demokratske pravne države, Fakultet za uslužni biznis, Novi Sad.

Josipović, Ivo (1979): Pravo i moral, Pravnik, br. 14-15, Zagreb.

Jovanović, Slobodan (1932): Vođi francuske revolucije, Izdavačka knjižarnica Gece Kona, Beograd.

Kaluđerović, Željko (2010): Platonovo poimanje pravednosti, Arhe, br. 13, Novi Sad.

Korać, Veljko (1976): Marks i savremena sociologija, BIGZ, Beograd.

Konstantinović, Radomir (2004): Filosofija palanke, Otkrovenje, Beograd.

Maškin, Nikolaj (1991): Istorija Starog Rima, Naučna knjiga, Beograd.

Marović, Jovana (2009): Ljudska prava i koncept državljanstva i građanstva, Matica, Podgorica.

Mrđenović, D. (ur.) (1989): Temelji moderne demokratije-izbor deklaracija i povelja o ljudskim pravima 1215-1989, Nova knjiga, Beograd.

Platon (1969): Država, Kultura, Beograd.

Platon (1971): Zakoni (predgovor Veljko Korać), BIGZ, Beograd.

Platon (2008): Odbrana Sokratova, Dereta, Beograd.

Perović, Slobodan (2012): Prirodno pravo i moral (uvodno izlaganje), Pravni život, br. 9, Beograd.

Poper, Karl (1991): Otvoreno društvo i njegovi neprijatelji, BIGZ, Beograd.

Raz, Joseph (1987): Autonomy, Toleration, and the Harm Principle, Issues in Contemporary Legal Philosophy, Ruth Gavison (ed.), Oxford University Press.

Radonjić, Radovan (2004): Demokratija, Centar za građansko obrazovanje, Podgorica.

Stanojević, Obrad (1993): Rimsko pravo, Službeni list SRJ, Beograd.

Stanković Pejnović, Vesna (2011): Sloboda, liberalizam i multikulturalizam, Filozofija i društvo, br. 2, Beograd.

Telebaković, Boško (2009): Pitanje morala, Godišnjak FPN, Beograd.

##submission.downloads##

Objavljeno

2013-06-30

Broj časopisa

Sekcija

Монографска студија

##plugins.generic.badges.manager.settings.showBlockTitle##

Najčitanije od istog autora